Zarządzanie firmami budowlano hydraulicznymi

Problemy z komornikiem

Dziś porady dla menedżera - co robić jak firma ma problem z komornikiem. Gdy nagle okazuje się, że część sprzętu wystawiona jest na licytacje komorniczą, albo komornik zajmuje konta firmy.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę należy do komornika przy sądzie powiatowym właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika. Do egzekucji tej komornik przystępuje przez zajęcie wynagrodzenia. Zajęcia dokonuje się przez doręczenie zawiadomienia dłużnikowi, że aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia za pracę poza częścią wolną od zajęcia; równocześnie komornik doręcza wniosek o wszczęcie egzekucji i wezwanie zakładowi pracy, aby w tych granicach nie wypłacał dłużnikowi wynagrodzenia, lecz przekazywał zajętą część wynagrodzenia bezpośrednio wierzycielowi lub komornikowi. Dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do rart przyszłych, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczenia za 6 mi es. z równoczesnym umocowaniem komornika do bieżącego podejmowania tej sumy. W razie rozwiązania stosunku pracy dotychczasowy zakład pracy czyni wzmiankę o zajęciu w wydanym dłużnikowi świadectwie pracy, a gdy nowy zakład pracy jest mu znany, przesyła mu zawiadomienie komornika o zajęciu. Przesłanie zawiadomienia ma skutki analogiczne jak zajęcie. Nowy zakład pracy, któremu pracownik przedstawi świadectwo pracy ze wzmianką o zajęciu, zawiadamia o zatrudnieniu dawny zakład pracy oraz komornika. Zakładowi pracy, który nie dopełnił powyższych obowiązków, komornik wymierza grzywnę w wysokości do 2 tys. zł. W uspołecznionych zakładach pracy grzywnie podlega pracownik, do którego obowiązków należy wykonanie tych czynności, a w razie niewyznaczenia takiego pracownika — kierownik zakładu pracy.

Co z kontem bankowym ?

Egzekucja z rachunku bankowego należy do komornika właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika. Rozpoczyna się ona od zajęcia, które polega na wezwaniu banku, aby nie wypłacał dłużnikowi kwot zajętych, lecz aby przekazał je bezzwłocznie komornikowi, a także na zawiadomieniu dłużnika, że nie wolno mu podejmować zajętych kwot. Ten sposób e.ś,p. nie ma zastosowania, gdy dłużnikiem jest Skarb Państwa, Polska Poczta. Polskie Koleje Państwowe lub in. państwowa osoba prawna z wyjątkiem przedsiębiorstw państwowych.